I. Oszorkon

I. Oszorkon
előd
egyiptomi fáraó
utód
I. Sesonk
XXII. dinasztia
II. Sesonk

Szobor I. Oszorkon titulatúrájával Bübloszból; maga a szobor valószínűleg eredetileg XIX. dinasztia kori
Szobor I. Oszorkon titulatúrájával Bübloszból; maga a szobor valószínűleg eredetileg XIX. dinasztia kori

Uralkodásai. e. 922–887
Prenomen
<
N5S42L1N5
stp
n
>

Szehemheperré Szetepenré
Nomen
<
imn
n
N36
V4Aa18M17D21
N29
N35
>

Oszorkon Meriamon
ApjaI. Sesonk
AnyjaKaromama
FőfeleségeMaatkaré
MellékfeleségekTasedhonszu, Sepenszopdet
GyermekeiII. Sesonk (?)
I. Takelot
III. Neszubanebdzsed
Iuwlot
Sesonk
Fontosabb építkezéseiPer-Szehemheperré erőd
A Wikimédia Commons tartalmaz I. Oszorkon témájú médiaállományokat.

I. Oszorkon az ókori egyiptomi XXII. dinasztia második uralkodója volt. I. e. 922 és 887 között uralkodott. I. Sesonk fáraó és főfelesége, Karomama királyné fia volt, apját követte a trónon, aki valószínűleg Izrael és Júdea ellen folytatott sikeres hadjárata (i. e. 923) után egy éven belül meghalt.

Oszorkon hosszú uralkodása alatt Egyiptomot jólét jellemezte, számos templomépítkezés is zajlott. A fáraó legmagasabb ismert uralkodási éve a 33. év, ezt Nahtefmut múmiájának pólyáin találták; a múmia nyakában lévő menat stílusú nyakéken az Oszorkon Szehemheperré felirat állt.[1] Ez a dátum csak I. Oszorkonra utalhat, mert a XXII. dinasztia uralkodói közül egészen II. Oszorkonig senki nem közelítette meg a 30 évnyi uralkodási időt. Az uralkodása idejére datálható további múmiapólyák közé tartozik három, a 11., 12. és 23. évre datált pólya Honszmaaheru múmiájáról, mely ma Berlinben található. Ezeken királynév nem szerepel, de csak Oszorkon idejére datálhatóak, mert a Honszmaaheru által viselt bőrcsíkokon megemlítik a királyt,[2] és mert ebben az időben egyetlen más uralkodó sem érte el a 23 évnyi uralkodási időt – I. Sesonk sem, aki 22. éve elején halt meg.

Manethón Ægyptiaca című művében tizenöt évnyi uralkodási időt tulajdonít I. Oszorkonnak, de, mint azt Kenneth Kitchen megjegyzi, annak alapján, hogy említik második szed-ünnepét is, ez elírás lehet 35 év helyett.

Oszorkon uralkodása békés és eseménytelen volt, de fia és unokája, I. Takelot és II. Oszorkon már nehézségekbe ütköztek Théba és Felső-Egyiptom kormányzása terén, mert megjelent egy rivális uralkodó, Harsziésze. I. Oszorkon sírját nem találták meg.

  1. G. P. F. Broekman, The Egyptian Chronology from the Start of the Twenty-Second until the End of the Twenty-Fifth Dynasty: Facts, Suppositions and Arguments, Journal of Egyptian History 4 (2011) Issue 1, p.49 online PDF
  2. Altenmüller, 2000

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search